Menu

Okiem obserwatora

Blog o problematyce społecznej i o Cieszynie. Z przerywnikami fotograficznymi przyrodniczymi i krajobrazowymi.

Love story

missjonash

Wpis ten będzie harmonizował z moim nastrojem i sytuacją. Będzie po prostu smutny, ale nie tak sobie bez powodu tylko ma na celu zaprezentować pewien morał.

***

To najsmutniejsza historia miłosna z jaką przyszło mi się spotkać. Tytułowe "Love story" jest zdecydowanie mniej beznadziejne (jak dla mnie).

Pewna młoda dziewczyna i pewien młody chłopak spotkali się i zakochali w sobie bez pamięci. Byli nierozłączni i bardzo, bardzo szczęśliwi. Oboje piękni, oboje bardzo zdolni - cały świat mieli u stóp. Stopniowo do związku zaczął się dyskretnie włączać alkohol. Chłopak zaczął popijać, ale nie było w tym nic strasznego czy dziwnego. Wzięli bajkowy ślub i żyli długo i szczęśliwie. Do pewnego momentu. Alkohol zaczął delikatnie przeszkadzać. Pojawiły się pierwsze konflikty, prośby o przystopowanie. Niby dawało to efekt, ale na krótko i nie taki jak wyobrażała sobie Ona. On zaczął ukrywać ilość wypijanego alkoholu, zaczął bardziej grać, udawać i kłamać. Pojawiły się dzieci. Przez chwilę było trochę lepiej... ale szybko wszystko wróciło do tej smutnej normy. On już nie potrafił ukryć skutecznie ile wypija. Dowiedziała się rodzina, dowiedzieli się znajomi. Tych dwoje młodych ludzi dalej bardzo się kochało, ale przestali się dogadywać. Był wiele prób ratowania małżeństwa, terapie małżeńskie, interwencje rodziny, prośby, groźby, płacz... Zakochana Ona postanowiła w końcu, że wyprowadza się na drugi koniec Polski. Przecież On jeśli kocha to zrobi coś ze swoim życiem i pojedzie za Nią i dziećmi. Wyjechali. On teraz już pił bez ograniczeń... codziennie płacząc za ukochaną, która go porzuciła. Ona czekała aż On przyjedzie... codziennie płacząc, bo zupełnie nie rozumiała dlaczego Ukochany nie chce do nich dołączyć. I tak mijały miesiące i lata. On pogrążał się coraz dalej, roztrwaniał kolejne talenty jakich miał niemało, Ona czekała... W końcu przeprowadziła rozwód, ułożyła sobie życie zawodowe. I można by rzec koniec historii. Otóż nie. Najbardziej smutne z tego wszystkiego jest to, że i Ona i On nadal bardzo się kochają. Tak po prostu. Pomijając kwestię uzależnienia i współuzależnienia. Ale ta miłość nie wystarcza do przerwania (obecnie już czteroletniego) ciągu. Oboje są samotni, oboje cierpią.

A morał? Nawet największa miłość nie jest antidotum na siłę uzależnienia. Nie warto mówić: "Jeśli mnie kochasz to przestaniesz pić", albo "Nie kochasz mnie, bo nie potrafisz przestać pić". Jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Dość często zdarza się, że lęk przed utratą miłości i rodziny jest sygnałem do zaprzestania picia i podjęcia terapii, ale niestety nie zawsze.

Morał drugi: przychodzi taki dzień kiedy trzeba dać odejść alkoholikowi i ratować własne życie. Bo można bezpowrotnie zakopać się w szambie. I w tym dniu dobrze jest to zrobić niezależnie od miłości do niego (niej). Trzeba to zrobić w imię miłości własnej, ratowania psychiki i życia.

A ja wam powiadam...

missjonash

„Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. (Mt 5, 38-48)

Zaczynam się denerwować czytając dziennie po kilkadziesiąt artykułów i wpisów o uchodźcach. Zaczynam się bać - cel tych zmasowanych publikacji został osiągnięty. Ale nie zgłupiałam do tego stopnia aby nie sprawdzać poszczególnych relacji. I tak oto Niezależna powołuje się na Obywatela Świata i jego sprawozdanie na blogu z dantejskich scen jakich doświadczył ze strony rozwścieczonej watahy uchodźców. Problem w tym, że zarówno na blogu jak i na profilu na FB nie było nowego wpisu od lipca 2014. Może ktoś jest mi wstanie wskazać ten tekst Pana Bulonisa, na który powołują się Fronda, Niezależna itp. Jestem prawie pewna, ze wiele z relacji naocznych światków to zmanipulowany materiał. Nasze lęki dostają dowód na to, że mają rację bytu. Zresztą nie upieram się, możliwe, że te 2 tysiące uchodźców zniszczy naszą kulturę i wszyscy umrzemy w mękach. Tak naprawdę doskonale rozumiem lęk przed obcymi. Jestem socjologiem i uczyłam się o podziałach "swój - obcy". I takie tam. Ze strachu przed obcymi ludzie są gotowi bombardować ich łodzie, a nawet otworzyć na nowo Auschwitz, lub stać z kałasznikowami i strzelać do nadchodzących. Ale nie o tym, chciałam pisać.

Wytłumaczcie mi tylko co dzieje się z chrześcijaństwem. Jezus wyraźnie nakazał to co w cytacie powyżej. Ludzie będący jego uczniami mają miłować nieprzyjaciół, troszczyć się o wrogów, a ludziom upierdliwym zaspakajać ich potrzeby. Za to nagroda będzie w niebie. Rozumiem, że tysiące osób wypowiadające się z pogardą i ziejące nienawiścią do uchodźców i imigrantów nie wierzą Jezusowi. Nie wierzą i nie zamierzają Go naśladować. Pierwsi chrześcijanie dawali się za te zasady ugotować żywcem, ukrzyżować, naszpikować strzałami. Jezus powiedział podobno i to: 

"Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!  Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie? Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w swojej chwale oraz w chwale Ojca i świętych aniołów. " (Łk 9. 23-26)

 Nic już nie rozumiem. Te nauki są już nieaktualne? I chyba tego boje się o wiele bardziej: pierwotnego strachu przed najazdem obcych, który niszczy w nas empatię, braterstwo i miłosierdzie. I to nie tylko względem tych krwiożerczych tabunów, ale wobec braci i sióstr Polaków, którzy śmieją mieć odmienne zdanie na temat ot choćby uchodźców właśnie.

Wszystko to co mam

missjonash

Bardzo dawno nie pisałam. Zbyt dużo się dzieje. W wakacje jak najwięcej starałam się spędzać czasu z Zajączkami. Młodszy Zajączek miał nogę w gipsie. Mam trochę więcej pracy. A na koniec w wypadku straciliśmy samochód. I właśnie to ostatnie zdarzenie kazało mi się zatrzymać, rozejrzeć wokół siebie i zastanowić. Wiem, że zabrzmi to patetycznie i może nieco infantylnie, ale bardziej doceniłam wszystko to co mam. Mój mąż nie zginął mimo, że wypadek był groźny. Właściwie nic mu się nie stało.

Wiem, że dla każdego jego troski i tragedie są najgorsze i nie powiem, że każdy powinien cieszyć się tym co ma, ale ja postanowiłam tak właśnie zrobić. Mam najwspanialszego męża na świecie, Zajączki, które są mądre i śliczne, jestem w miarę zdrowa, a już na pewno wystarczająco sprawna żeby realizować również swoje pasje (choć ostatnio jedynie wtedy gdy nie koliduje to z czasem przeznaczonym dla rodziny i na pracę zawodową), mamy co jeść i dach nad głową. Nikt nie próbuje nas zabić w ostrzale. Dodatkowo już całkiem na deser fotografia daje mi ten niepowtarzalny dreszczyk emocji. I choć nie będę nigdy mistrzem, cieszę się jak dziecko z każdego ujęcia, które wyszło tak jak planowałam.

Dzięki temu, że schudłam już 14 kilo mogę bez bólu zwiedzać i oglądać takie widoki:

060a1815

I takie:

148a20815

 

312a22815

 

060a24815

Czego mam chcieć więcej? Może któregoś dnia któraś z tych osób lub rzeczy będzie mi zabrana, ale dziś staram się chłonąć to co mam. Cieszę się blogiem, Waszym towarzystwem gdy zechcecie komentować, a nawet gdy milczycie i cieszę się każdą miłą osobą, którą spotykam na swojej drodze życia. 

Zmarnowane talenty

missjonash

Od zawsze telepie mnie wściekłość kiedy obserwuję kolejne zmarnowane talenty.

Talenty różnego rodzaju mogą ulec zagładzie na skutek niemiłych reakcji otoczenia. W okresie dojrzewania całkiem często ktoś kto wybija się np. umiejętnością śpiewania czy zdolnościami tanecznymi może zostać wyśmiany. Nastolatki uczą się od dorosłych polskiego piekiełka i potrafią pociągnąć w dół osobę zdolniejszą. Spotykam się z tym często głównie u nastoletnich chłopców. Zwłaszcza jeśli talent jest uznawany za niemęski (może nie w ogóle, ale w otoczeniu uzdolnionego). Osoby uzdolnione artystycznie bardzo często są wrażliwe lub wręcz przewrażliwione. Zjadliwe słowo może zablokować chęć dzielenia się swoim talentem na zawsze.

Bardzo mi żal tych wszystkich sytuacji gdy ktoś kto cudownie rysuje, maluje, komponuje, tańczy czy fotografuje postanawia zakopać swój talent. Znam bardzo utalentowanego mężczyznę, który nie dość, że nie zamierzał wcześniej nigdy w życiu wykonywać żadnych prac komercyjnie, a teraz postanowił zakończyć w ogóle rysowanie, bo uważa swoje prace za gnioty. Nie są gniotami... Ostatnio zetknęłam się z nastolatkiem, który ma słuch absolutny, pięknie śpiewa i ma niepowtarzalne wyczucie rytmu, ale nie zamierza tego ćwiczyć, ani tym bardziej komukolwiek pokazywać bo się wstydzi i nie będzie "robił z siebie idioty". Smutne to wszystko ile nieodkrytego piękna marnuje się po cichu.

Znam w końcu osoby, które niewyobrażalnie uzdolnione zalały swój talent alkoholem i / lub innymi narkotykami. Kilka razy pisałam tu o genialnym (jak dla mnie) fotografie, który od lat nie robi zdjęć. Znam też osobiście lub z opowieści innych artystów np. pisarzy, którzy stracili wenę, werwę i od dawna nie napisali zdania, które miałoby sens. Smutne to i boli.

Lekiem przynajmniej w niektórych przypadkach byłoby uczenie ludzi od najmłodszych lat akceptacji wszelkich inności. Żeby ośmio-, dziewięciolatki nie wyśmiewały siebie na wzajem bo słuchają nie takiej muzyki, bo oglądali (o zgrozo!) kreskówkę w telewizji, bo tańczą, swobodnie wyrażają swoje myśli. To zadziobywanie kogoś kto wychyla się ze sztywnego uniformu to jakiś koszmar. Ktoś kto dobrze się uczy, kto umie grać na gitarze, czytuje książki, płynnie się porusza w każdej chwili może stać się obiektem ataku kolegów z klasy czy podwórka. Z tego powodu niektórzy zaczynają specjalnie fałszować na muzyce. Żeby nie odstawać. Powiedzcie mi czy ja jestem dziwna? Bo może tylko ja mam takie obserwacje z podwórka. Obym to było tylko przewrażliwienie, bo boję się o moje Zajączki.

 

Paskudny grzech zaniechania

missjonash

Ludzi dobrej woli jest więcej?

Ja tracę tę wiarę. Nie, nie chodzi o to, że wszyscy to sadyści i hejterzy. Sadystów jest minimalny odsetek. Frustratów może trochę większy, ale to także nie większość. Na nieszczęście jest olbrzymi odsetek ludzi obojętnych lub zbyt lękliwych aby zareagować widząc zło. Nie chcemy widzieć, słyszeć i o niczym wiedzieć. Bo stracimy kumpli, pracę albo repa (fejma) czy inny prestiż i dobre notowania.

Nie trzeba daleko szukać. Wczoraj można było przeczytać historię psa Akiego, którego w wymyślny sposób torturował "właściciel". Zostawił go w rowie z jego miską i kocykiem i kazał pilnować (krzaka? rowu? miski?). Co kilka dni przyjeżdżał dając malutka porcję jedzenia i znowu kazał czekać. Pies nie chciał podejść, był wyczerpany, odwodniony, poraniony przez owady, cały w kleszczach, ale przecież czekał na ukochanego pana. Jego fizyczne życie zostało uratowane, ale czy kiedykolwiek zaufa ludziom? To takim skur...syństwie? No i właśnie, okoliczni mieszkańcy widzieli co się dzieje, ale zabrakło siły, motywacji, odwagi? żeby zareagować wcześniej.

Dziś za to mamy relację z obozu koncentracyjnego w szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Pani doktor sadystka znęcała się nad najbardziej potrzebującymi delikatności i opieki bezbronnymi młodymi pacjentami, a reszta personelu albo ochoczo pomagała w torturach (bonus w postaci innych czynności seksualnych na nieletnich), albo starała się nie widzieć żeby nie stracić pracy. Za to koledzy biegli sądowi pomagali unikać kontaktu z wymiarem sprawiedliwości wydając zaświadczenia lekarskie lub zwolnienia. A prokuratura nie potrafiła zebrać porządnie dowodów od 5 lat i każda z czternastu spraw o krzywdzenia została umarzana. Super.

Hejterzy z karalucha czy innych tym podobnych zgromadzeń mają się doskonale czemu dali wyraz atakując zbiorowo Filipa Chajzera po śmierci jego synka. No to była jazda bez trzymanki. Ależ można się było wyżyć. Tylko, że teraz nie patrzę na te wszystkie wyrzygane nienawistne słowa jako na skandaliczne okrucieństwo niemądrych nastolatków. To jest skandaliczne i sadystyczne okrucieństwo celowe i planowe. Pewien nastolatek powiedział mi, że do "dark netu" nie wchodzi się bezkarnie, bo policja czatuje, ale jakoś nie słyszałam o zatrzymaniu choćby jednej osoby za mowę nienawiści czy podżeganie do samobójstwa. 

Jeśli ludzi dobrej woli jest więcej to wystarczy, że nie będą obojętni na zło. Nie trzeba heroicznych czynów, wystarczy reakcja (czasem nawet anonimowa). Przecież jeśli będziemy się wszyscy bali i udawali, że nic się nie dzieje to ta garstka nas wykończy.

Na koniec autoterapia: wczoraj miałam ochotę zrobić coś bardzo złego tej lekarce i temu "właścicielowi" Akiego. Nienawiści prawie nie odczuwam, ale wczoraj i dziś poczułam siłę tej emocji. I przez chwilę zastanawiałam się czy na pewne osoby nie podziała jedynie "oko za oko". Już mi przeszło, ale nie będę obojętna. Choćby wszyscy na świecie uważali, że jestem wścibska i histeryzuję. 

© Okiem obserwatora
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci