Menu

Okiem obserwatora

Blog o problematyce społecznej i o Cieszynie. Z przerywnikami fotograficznymi przyrodniczymi i krajobrazowymi.

Emerytura dla posła

missjonash

Jak donosi "Fakt" poseł z SLD niejaki Romuald Ajchler chce aby posłowie dostawali specjalną emeryturę. Załóżmy na potrzeby tej notki, że tak faktycznie jest: pan poseł wystąpił z takim wnioskiem podczas prac Komisji regulaminowej i spraw poselskich. Choć tak po prawdzie to przeszukałam stronę sejmu i nie znalazłam takiej propozycji czy wystąpienia pana posła (może skierował to na piśmie i jeszcze nie było rozpatrywane albo jeszcze nie ma zapisu z posiedzenia komisji albo ja nie umiem szukać).

Pan poseł kończy 19 stycznia 65 lat. Po zakończeniu kadencji sejmu dostawałby dwie emerytury: wypracowaną własną pracą z KRUS i drugą specjalną dla posłów. Czy to jest dobry pomysł? Czy posłowi lewicy wypada wygłaszać takie propozycje? Czy w sytuacji gdy reszta rodaków ma pracować coraz dłużej, likwidowane są (z oporem i trudem) a przynajmniej powinny zostać zlikwidowane przywileje emerytalne różnych grup, należy płacić coraz to nowe podatki - taki pomysł brzmi dobrze?

Interesuje mnie jeszcze kilka rzeczy Czy każdy poseł po zakończonej kadencji od razu dostawałby tę emeryturę, czy dopiero w wieku emerytalnym jako drugą? Czy wliczanie czasu pracy, pardon, służby dla narodu  w sejmie do emerytury tej "normalnej" nie kłóci się z drugą emeryturą dodawaną tylko za bycie posłem? Czy pan poseł Ajchler będzie kandydował jeszcze raz z ramienia SLD czy jakiegokolwiek innego?

Muszę przyznać, ze lekko się zgorszyłam tym pomysłem posła lewicy. Pozostaje mieć nadzieję, że po pierwsze Fakt coś wymyśla (państwo redaktorstwo się przegrzało), a po drugie, że nie będziemy mieli niedługo w Polsce 25-letnich emerytów (minimalny wiek zostania posłem + 4 lata kadencji sejmu). No i że agent Tomek nie będzie miał w wieku około 40-tki dwóch wcześniejszych i bardzo wysokich emerytur...

Dla ochłody >

< Więź

Wszystkie prawa zastrzeżone

Komentarze (14)

Dodaj komentarz
 • Gość: [mzawka] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Mnie zagotowało właśnie... no bez jaj.......................

 • Gość: [Stary Niedźwiedź] *.centertel.pl

  No to widać ile jest prawdy w tym pochylaniu się "z głęboko trosko" Sitwy Lewizny Demagogicznej nad losem ubogich oraz jej trosce o państwo.
  Pozdrawiam Czcigodną Gospodynię i Jej gości.

 • missjonash

  Mżawko - ale od upału czy od tego pomysłu? Uściski :)

  Witaj Stary Niedźwiedziu w Okiem obserwatora :)

 • Gość: [mzawka] *.dynamic.gprs.plus.pl

  od upału zaczęłam się powoli chłodzić, ale pomysł zagotował mnie na nowo. Może ja powalczę o emeryturę nauczycielską bo pracowałam jako nauczyciel łącznie rok? Ja holender będę pracowała 48 lat, a on se zgarnie emeryturę poselską jako dodatkową... Lepiej! Jest deficyt a z Lubelszczyzny chcą z powrotem 70 mln zł, czyli chyba 4,2% rocznego budżetu województwa, przy czym od innych rząd chce od 1,9% do 3,2%. - u nas średni zarobek netto to 1200 zł. Przy czym wynajęcie kawalerki kosztuje ok 1000 zł na miesiąc. Bieda aż piszczy, ludzie cieszą się, że mają jakąkolwiek pracę. No nie ukrywam, że mi się nóż w kieszeni otworzył jak przeczytałam o pomyśle pana posła. Niech se przeżyje za 1200 zł miesięcznie - życzę powodzenia.

 • nudniejszy

  Oczywiście że kwestia emerytur dla posłów musi być jakoś uregulowana - najlepiej w ten sposób, żeby płacili na ZUS i OFE jak wszyscy. Ale "sumowanie" emerytur powinno być wykluczone (jeżeli ktoś pracuje w pełnym wymiarze godzin i dodatkowo w tym samym czasie jest posłem, to co najmniej jedną z tych rzeczy zaniedbuje).

 • baluwolanda.blog.onet.pl

  Nie wiem, dlaczego miałaby to być "emerytura specjalna", a nie taka, jak wynika z wysokości składek. Miejsce pracy, jak każde inne. Ja rozumiem, że ekonomista dający w Sejmie propozycje rozdawnictwa kasy powinien być spalony w tym zawodzie, podobnie jak prawnik rzucający oskarżenia bez dowodów, ani choćby przesłanek, powinien być spalony jako prawnik, ale to ich interes, by się nie błaźnić populistycznym kałem, bo to praca jak każda inna i wypełnia nieźle cv!

 • Gość: [Ot, ja] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Załapać się", to jest teraz najważniejsza z zasad, niektórych "onych". Ten "demokrata i lewicowiec" z bożej łaski, już się załapał, to chciałby utrzymać stan posiadania, tym bardziej, że z innych pomysłów (jak widać) już się wypstrykał, a pewnie chciałby po sobie coś zostawić dla "klepiących biedę". Jakąś "ajchlerówkę"? :) Pozdrawiam.

 • Gość: [MerryJ] *.ip.netia.com.pl

  i tak mają już za dużo pieniędzy przez te premie i w ogóle. poza tym mamy tylu posłów i senatorów, że szok, naprawdę nie potrzeba tylu by robić to co robią

 • missjonash

  MerryJ - ja jestem od lat za likwidacją senatu i uszczupleniu sejmu

  Ot ja - pozostaje mieć nadzieję, że Fakt robi zadymę bez powodu

  Wolandzie, Nudniejszy - ja zawsze myślałam, że oni płacą składki od "posłowania". A tak nie jest?

  Mżawko - rozumiem Cię całkowicie :)

 • leszek.k46

  Nie ufam "Faktowi" bezkrytycznie.
  Nie mam 100% pewności, że taka głupota nie ma prawa zagościć w główkach wybrańców narodu.
  Zwłaszcza przy takich temperaturach.
  Jednak jak powiedział Einsten - dwie rzeczy sa nieskończone: wszechświat i głupota ludzka. Jednak co do tej pierwszej, to nie mam pewności.

 • tetryk56

  Miss, każdy milibar podniesionego twojego - i innych "targetów" - ciśnienia przekłada się na wymierne zyski wydawców mediów. Nie znam sprawy, ale zetknąłem się już w wieloma awanturami czysto medialnymi i tego rodzaju prowokacjom nie ufam za grosz.
  Nie znaczy to, że wykluczam takie koncepcje poselskie - ale u polityków znajdziesz dostatecznie dużo stwierdzonej złej woli, żeby warto było podniecać się domniemaną.

 • missjonash

  Leszku, Tetryku - chyba dostatecznie wyraźnie podkreśliłam wątpliwości. A o podniecaniu się nie ma mowy. Tekst jest dość spokojny, a moje ciśnienie jak zwykle niskie. Kłaniam sie Panowie :)

 • nudniejszy

  Nie wiem, jak to jest w Polsce, wiem że w Niemczech posłowie mają osobną państwową emeryturę w wysokości 2,5% diety poselskiej za każdy rok w parlamencie, ale maksymalnie 67,5% (jeżeli posłowali 27 lat albo dłużej). Jest to wypłacane od 67 roku życia, i suma państwowych świadczeń emerytalnych jest ograniczona, tzn. nie sumują się, jeżeli ktoś ma dodatkowo np. emeryturę urzędnika, ministra, prezydenta miasta albo z innej państwowej posady.

  Są dwie możliwości: Albo państwo zapewnia emeryturę na specjalnych prawach, albo ZUS. O ile wiem, w Polsce ZUS jest obowiązkowy dla wszystkich (w Niemczech tak nie jest, urzędnicy, przedsiębiorcy i samozatrudnieni nie muszą wpłacać do państwowej kasy) - i dlatego nie powinno tu być "równiejszych" (żeby nie było że stawiam Niemcy jako wzór ;) - uważam że niemiecki model jest w porządku, ale dlatego że tu różne grupy zawodowe są różnie ubezpieczone).

 • doradca.finansowy3

  Pewnie. Nie dość, że i tak dostają ogromne pieniądzę, za "pracę" w sejmie to jeszcze dodatkowa emerytura.. Jakby im jeszcze mało było..

Dodaj komentarz

© Okiem obserwatora
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci